De Bronzen Beker bleek een gifbeker

In het SGA competitietoernooi wordt ook gespeeld om een Bronzen Beker, een vierkamp bedoeld voor deelnemers met een rating beneden de 1600. Na twee gewonnen rondes moesten wij op 11 mei de finale spelen tegen VAS 1, bij hen thuis. Het bleek echter dat drie van hun vier deelnemers een rating boven de 1600 hadden per 1 mei 2023, namelijk 1626, 1774 resp. 1775. Deelnemers voor de BB moesten voor 1 oktober 2022 aangemeld worden en toen bleken deze drie deelnemers nog geen geregistreerde rating te hebben! Voorafgaand aan de wedstrijd was dat het argument van de wedstrijdleider van VAS: op die datum dus geen rating boven de 1600.
Na de discussie hierover begonnen we dus aan de vierkamp tegen VAS en die verloren we met 3-1.

Bé Keizer speelde aan het eerste bord met wit tegen de 1774 met een dame gambiet. De tegenstander offerde een paard voor twee pionnen en toen bleek het niet gerokeerd hebben geleidelijk aan fataal. Michiel Bouwman speelde een taaie wedstrijd tegen 1626 en wist de stand goed in evenwicht te houden. Het leek hem akkoord om het remiseaanbod te accepteren, ook gelet op de andere partijen. Tycho Edsme kreeg de 1775 als tegenstander en dat werd een felle aanvalspartij van hem. Helaas bleek dat zijn tegenstander goed verdedigde waardoor een betere positie – meer pionnen – werd verkregen en de partij voor Tycho toch verloren ging. Lizet Borowski kreeg de tegenstander die daadwerkelijk een rating van minder dan 1600 had en wist geleidelijk aan in een gewonnen positie (paard met enkele pionnen voor) te komen. Lizet dacht dat ze hem mat kon zetten. Helaas verloor ze de positie van de dame van de tegenstander uit het oog waardoor die het veronderstelde mat van haar kon oplossen door de dames af te ruilen en ook het paard in te pikken. Dat leidde tot een remiseaanbod dat geaccepteerd werd door Lizet. Helaas, want de voorsprong aan pionnen was nog steeds voldoende om de partij te kunnen winnen. Maar dat vergt wel kennis van dit specifieke eindspel. Dat eindspel is zeker de moeite waard om eens na te spelen en als je dat eenmaal gedaan hebt, vergeet je het nooit weer!
Bé Keizer

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *